کاور میدان سنت پیتر
b1
خانه » ۱۰ میدان شهر مشهور در جهان!

۱۰ میدان شهر مشهور در جهان!

b3

تقریباً تمام شهرها دارای نوعی میدان هستند که برای اهداف مهمی مانند محل ملاقات اجتماعی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها معمولاً توسط مغازه‌ها، رستوران‌ها و یک سالن شهر احاطه شده‌اند. در مرکز آن‌ها اغلب فواره، بنای تاریخی و یا یک مجسمه وجود دارد. اما علاوه بر این شباهت‌ها، میدان‌های شهر سابقه منحصر به فرد خود را دارند.

10-  میدان بزرگ (Grand Place)

میدان بزرگ

میدان بزرگ، میدان مرکزی شهر بروکسل در بلژیک است. این میدان توسط عمارت شهرداری، تالار شهر، و نانوایی احاطه شده است. هر دو سال در ماه اوت، برای چندین روز "فرشی از گل" در این مکان قرار می‌گیرد. یک میلیون بگونیا رنگارنگ، در الگوهای پوششی، در بخش بزرگی از میدان قرار می‌گیرند.

9- میدان قدیمی شهر (Old Town Square)

میدان قدیمی شهر

میدان قدیمی شهر در پراگ، که اغلب سرشار از گردشگر و مردم محلی در تابستان است، بین میدان ونسلاس و پل چالز قرار دارد. این مکان شامل سبک‌های مختلف معماری از جمله کلیسای جامع گوتیک تین و کلیسای باروک سنت نیکلاس می‌باشد، میدان شهر مکانی برای مسافران خسته‌شده از کوچه‌های باریک پراگ است. در میان بسیاری از کلیساها، ممکن است گردشگران ساعتی نجومی را در این میدان پیدا کنند، در حالی که برج در تالار شهر یک چشم‌انداز وسیع را از شهر قدیمی ارائه می‌دهد.

8- پیازا سان مارکو (Piazza San Marco)

پیازا سان مارکو

پیازا سان مارکو، میدان اصلی ونیز می‌باشد، که به طور کلی فقط به عنوان "پیاتزا" شناخته شده است. اظهارات اغلب این محل را به ناپلئون نسبت می‌دهند و آن را پیاتزا سان مارکو "اتاق‌های هنری اروپا" می‌نامند. اینجا یکی از میدان‌های بزرگ شهر در اروپا است، که در آن صدای انسان بیش از صدای ترافیک غالب است. کلیسای سان مارکو، یکی از نقاط برجسته ونیز است که در انتهای شرقی میدان واقع شده است. پیاتزا سان مارکو پایین‌ترین نقطه در ونیز است، درنتیجه اولین مکانی است که در طوفان و باران سنگین ظغیان می‌کند.

7- میدان تیان‌آن‌من (Tiananmen Square)

7میدان تیان آن من

میدان تیان‌آن‌من در پکن، بزرگ‌ترین میدان شهر در جهان است. این میدان توسط بناهای تاریخی به سبک شوروی و ساختمان‌های دولتی احاطه شده است. پرچمی در انتهای شمالی میدان وجود دارد که در سپیده دم و هنگام غروب بالا و پایین می‌آید. ۴ شیر سنگ مرمری در ورودی تیان‌آن‌من وجود دارد، شیری که در قسمت شمال غربی است سوراخ گلوله‌ای از قتل عام میدان تیان‌آن‌من در سال ۱۹۸۹ در خود دارد.

6- میدان بازار اصلی (Main Market Square)

میدان بازار اصلی

میدان بازار اصلی، محبوب‌ترین جاذبه توریستی در لهستان است و بزرگترین میدان شهر در شهر قدیمی کراکوف در قرون وسطی اروپا می‌باشد که قدمت آن به قرن ۱۳ برمی گردد. این میدان توسط ساختمان‌های تاریخی، کاخ‌ها و کلیساها احاطه شده است. مرکز میدان تحت سلطه هال کلوز بود که در سال ۱۵۵۵ به سبک رنسانس با اتاق زیرشیروانی زیبا بازسازی شد. بالای میدان شهر برج گوتیک از کلیسای مریم مقدس قرار دارد.

5- میدان تایمز (Times Square)

5میدان تایمز

تایمز میدان معروف نیویورک می‌باشد، که در محل اتصال برادوی و خیابان هفتم واقع شده است و از خیابان ۴۲ غربی تا ۴۷ غربی امتداد دارد. این محل پر از صفحه نمایش‌های ویدیوئی و چراغ‌های چشمک‌زن است؛ میدان جدید تایمز بسته به دیدگاه شما یک جاذبه برتر و یا یک کابوس گردشگری می‌باشد، که دارای پارک خانوادگی، رستوران‌ها، تئاترها و هتل‌ها و همچنین منطقه تجاری در حال توسعه می‌باشد. چراغ‌ها و علائم را می‌توان در هر زمان مشاهده کرد، اما تجربه جذاب زمان مشاهده میدان تایمز در شب زمانی که همه صفحه نمایش‌های رنگی درخشان می‌شوند، اتفاق می‌افتد. همچنین میدان تایمز برای رها کردن توپ در شب سال نو معروف می‌باشد.

4- میدان سنت پیتر (Saint Peter`s Square)

4میدان سنت پیتر

میدان سنت پیتر درست مقابل کلیسای سنت پیتر در واتیکان، روم قرار دارد. ستون‌های ردیفی توسکانی، چهار ستون عمیق، قاب ورودی ذوزنقه‌ای کلیسا، میدان بزرگ بیضی شکل، جلوتر از آن هستند. در مرکز این بیضی، ستون هرمی شکل مصر که در طول سلطنت امپراتور آگستوس از مصر به روم منتقل شد قرار دارد. در طول قرون وسطی بر این باور بودند که توپ طلایی در بالای ستون هرمی‌شکل دربردارنده خاکستری از ژولیوس سزار است. هنگامی که توپ فلزی باستانی برداشته شد، تنها گرد و غبار پیدا شد.

3- پیاتزا دل کامپو (Piazza del Campo)

پیازا دل کامپو

پیاتزا دل کامپو یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های قرون وسطی در اروپا است و فضای عمومی اصلی مرکز تاریخی سیه‌نا (Siena)، توسکانی، ایتالیا می‌باشد. این محل برای زیبایی و یکپارچگی معماری آن در جهان مشهور می‌باشد. کاخ عمومی و برج مشهور آن و همچنین کاخ‌های مختلف پیاتزا، متعلق به ثروتمندترین خانواده‌های سیه‌نا است.

2- جما آل فنا (Djema el Fna)

جمال آل فنا

جما آل فنا یکی از جاذبه‌های توریستی برتر در مراکش می‌باشد. این روزها این میدان در قلب مدینه قرار دارد و پر است از مارگیرها، مردم با میمون‌ها و چندین دکه غذافروشی. در حالی که به وسیله پیشرفت‌ها تغییراتی در ارائه تفریحات صورت گرفت، مارگیرها آنجا را ترک کردند و در بعد از ظهر با داستان‌گویی پیشگویان، شعبده‌بازان و دست‌فروشان داروهای سنتی میدان شلوغ‌تر شد. هنگامی که هوا تاریک می‌شود میدان با ده‌ها دکه غذافروشی و جمعیت انبوه به اوج شلوغی خود می‌رسد.

1- میدان سرخ (Red Square)

1میدان سرخ

میدان سرخ در قلب مسکو قرار دارد و مقصد اول بسیاری از گردشگران این شهر است. این میدان توسط کلیسای جامع سنت باسیل، موزه تاریخی، آرامگاه لنین و یکی از دیوارهای آجری کرملین احاطه شده است. نام میدان سرخ هم از رنگ آجر اطراف آن و هم از ارتباط بین رنگ قرمز و کمونیسم مشتق شده است. همچنین کلمه کراسنایا می‌تواند به معنی "قرمز" و یا "زیبا" باشد. این کلمه در اصل برای کلیسای جامع سنت باسیل استفاده می‌شد که پس از آن به میدان نزدیک منتقل شد.

5 ratings4.2/5
منبع فارسیپارسا سیتی

منبع خارجیTouropia

رها ممبینی

رها ممبینی

رها ممبینی هستم. مدرس کامپیوتر و علاقمند به ترجمه و فعالیت های تولید محتوا هستم.

b2
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
امیر بشارتی
عضو

میدان آزادی میتونست باشه
یه جورایی سنبله ایرانه

b1
error: Alert: Content is protected !!