cover lupe4
b1
خانه » ۱۰ یادداشت خودکشی از افراد معروف!

۱۰ یادداشت خودکشی از افراد معروف!

b3

با نگاهی به زندگی‌نامهٔ شاعران، نویسنده‌ها و هنرمندان جهانی مطمئناً از تعداد بسیار زیاد افرادی که از میان آن‌ها با خودکشی جان سپرده‌اند، شگفت‌زده خواهیم شد. بزرگانی چون ارنست همینگوی، ویرجینیا وولف، صادق هدایت و... برخی از این افراد، پیش از مرگ یادداشت خودکشی‌ای از خود به جای گذاشته‌اند که در زیر بخش‌هایی از این یادداشت‌ها، و نحوهٔ خودکشی نویسندگان آن‌ها را می‌خوانیم.

10- Freddie Prinze

FreddiePrinze

June ۲۲، ۱۹۵۴ – January ۲۹، ۱۹۷۷
«باید تمومش کنم. هیچ امیدی برام نمونده. هیچ‌کی مسئول مرگ من نیست. همه‌ش تصمیم خودمه.»

کمدین. بازی در فیلم «مرد و چیکو». مشکلات ناشی از افزایش وزن و دورگه بودنش باعث احساس تنهایی و بیگانگی‌اش بود: «من حتی یه اسپانیایی لعنتی واقعی نبودم. یه یهودی واقعی هم نبودم. هیچ کوفتِ واقعی‌ای نبودم. یه بی‌شعور ِ چاقالو بودم با عینک و تنگی نفس.» با وجود یادداشت خودکشی پرایز، علت مرگ زودهنگام او، شلیک تصادفی گلوله ناشی از مصرف قرص‌های افسردگی کوالد گزارش شد.

9- Sara Teasdale

teasdale

August ۸، ۱۸۸۴ – January ۲۹، ۱۹۳۳
«آنگاه که دیگر من از دنیا رفته‌ام، ماه زیبای آوریل موهای خیس از بارانش را پریشان می‌کند و تو دل‌شکسته بر روی پیکر بی‌جان من خم می‌شوی. و من اهمیتی نمی‌دهم. چرا که می‌خواهم در آرامش به‌سر برم. به‌سان درختان سرسبز، هنگاهی که قطرات باران شاخه‌های نازکشان را خم می‌کند. و من ساکت‌تر و سنگ‌دل‌تر از اکنونِ تو خواهم بود.»

شاعر آمریکایی. وی چندین جلد کتاب شعر شامل «هلن از تروی» و «رودخانه‌های در راه دریا» از خود به جای گذاشته‌است. اشعار تیسدیل بسیار ظریف، احساسی و شخصی هستند. او خود زنی بسیار احساساتی و گوشه‌گیر بود. و سرانجام در ۴۸ سالگی پس از نوشتن یادداشت خودکشی‌اش خطاب به عاشقی که ترکش کرده‌بود، خود را غرق کرد.

8- Kurt Donald Cobain

kurt

February ۲۰، ۱۹۶۷ – April ۵، ۱۹۹۴
«فرانسیس و کورتنی، من به خاطر شماها می‌رم. کورتنی، ادامه بده. به خاطر فرانسیس. اون بدون من خیلی خوشبخت‌تر می‌شه؛ دوستتون دارم. دوستتون دارم.»

خوانندهٔ اصلی گروه نیروانا، که سرتاسر کودکی‌اش بیمار و مبتلا به برونشیت بود. جسد کرت را یک برق‌کار که برای نصب سیستم امنیتی به خانهٔ او رفته‌بود پیدا کرد. وقتی کسی در را به روی برق‌کار باز نکرد، او از پنجره به داخل خانه نگاهی انداخت. تا قبل از اینکه لکه‌های خون را کنار گوش جسد ببیند، فکر می‌کرد آنچه روی زمین افتاده‌است یک عروسک چوبی است. وقتی پلیس در خانه را شکست، هنوز اسلحه در دست کرت به سمت چانه‌اش نشانه رفته‌بود. یادداشت خودکشی او -که با جوهر قرمز نوشته شده‌بود- کمی آن‌سوتر روی پیشخان آشپزخانه قرار داشت.

7- Jon-Erik Hexum

jonerik

November ۵، ۱۹۵۷ – October ۱۸، ۱۹۸۴
«شماها این قمار رو باور می‌کنین؟»

هنرپیشهٔ نقش فیناس باگ در سریال تلویزیونی مسافران در مقابل مینو پلوس. آنچه از هکسوم به جای مانده دقیقاً یک یادداشت خودکشی نیست. ولی از ادبیات ارزشمندی برخوردار است. مرگ هکسوم بر اثر یک تصادف در هنگام بازی در سریال تلویزیونی مخفی‌کاری رخ داد. آنجا که هکسوم می‌بایست با یک تفنگ مشقی به سر خود شلیک می‌کرد. ضربهٔ ناشی از شلیک گلولهٔ مشقی باعث شکسته‌شدن بخشی از جمجمهٔ هکسوم و فرو رفتن استخوان‌های خرد شده به مغز وی شد. او شش روز بعد از این حادثه درگذشت.

«برام مهم نیست که مردم می‌گن من زیاد با دخترها بیرون می‌رم یا نه، برام مهم نیست که فکر می‌کنن من هم‌جنسگرام یا می‌گن که استرالیایی‌ام. کی اهمیت می‌ده! مسلمه که ترجیح می‌دادم مردم نگن هم‌جنس‌گرام. ولی حالا که می‌گن، خب بذار بگن. اونقدرهام مهم نیست. از اینکه چند دفعه هم با رفقام به بار ِ هم‌جنس‌گراها رفتم نگران نیستم. می‌دونم خیلی‌ها از شیوهٔ کمپانی اکسون خوش‌شون نمی‌یاد. ولی من که خیلی خوشحال و ممنونم که اینجا هستم.»

6- Adeline Virginia Woolf

woolf

January ۱۸۸۲ – ۲۸ March ۱۹۴۱
«احساس می‌کنم باز به یکی از حمله‌های دیوانگی‌ام نزدیک می‌شوم. دیگر نمی‌توانم به این وضعیت وحشتناک ادامه دهم. این بار بهبود نخواهم یافت. صداهایی در سرم می‌شنوم و نمی‌توانم روی نوشته‌هایم تمرکز کنم. تا به حال مبارزه کرده‌ام ولی دیگر نمی‌توانم.»

نویسندهٔ صاحب‌نام انگلیسی که سبک جدیدی را در رمان‌نویسی آغاز کرد. وولف تعداد زیادی مقالهٔ فمینیستی نوشته‌است. «اگر قرار باشد یک زن داستان بنویسد باید پول داشته‌باشد. و اتاقی از آن خود.» وولف جیب‌هایش را از سنگ پر کرد و خود را در رودخانهٔ اوز، نزدیک خانه‌اش در ساسِکس غرق کرد.

5- Sergei Alexandrovich Yesenin

sergeiesenin

September ۱۸۹۵ – ۲۷ December ۱۹۲۵
«خدانگهدار، دوست من! خدانگهدار/ تو در قلب من خواهی بود، عزیز من/ جدایی مقرر شده‌است/ و ملاقاتی در آینده را نوید می‌دهد.»

شاعر روس. همسر رقاص معروف، ایزادورا دانکن. خود را از لوله‌های آب گرم سقف اتاقش حلق‌آویز کرد. روز قبل از آن، شعر خودکشی‌اش را با خون خودش نوشت.

4- George Henry Sanders

sandersg

July ۱۹۰۶ – ۲۵ April ۱۹۷۲
«دنیای عزیز! دارم ترکت می‌کنم. چون حوصله‌ام سر رفته. فکر می‌کنم به قدر کافی زندگی کرده‌ام. می‌خوام تو رو با همهٔ نگرانی‌هات توی این چاه مستراح خوشگل، ترک کنم. موفق باشی!»

هنرپیشهٔ فیلم‌هایی چون تصویر دوریان گرِی، شبح و خانم مویر و همه چیز دربارهٔ ایو. صدای «شِر خان» در انیمیشن کتاب جنگل شرکت دیزنی. با مصرف تعداد زیادی قرص خواب خودکشی کرد.

3- Harold Hart Crane

USAcraneH

July ۲۱، ۱۸۹۹ – April ۲۷، ۱۹۳۲
«خداحافظ همگی!»

از تاثیرگذارترین شاعران مدرنیست آمریکایی. با رفتارهای آزارنده و مخرب (حملات ناگهانی خشم، زیاده‌روی در نوشیدن الکل، بی‌بند و باری جنسی) در سن ۳۲ سالگی خود را از عرشهٔ کشتی به خلیج مکزیکو انداخت. جسد کرین هیچ‌وقت پیدا نشد.

2- Lupe Vélez

lupe4

July ۱۸، ۱۹۰۸ – December ۱۴، ۱۹۴۴
«به هارولد: شاید خدا من و تو رو ببخشه، ولی من ترجیح می‌دم جون خودم رو بگیرم. و جون بچه‌مون رو. قبل از اینکه مجبور بشم با شرمندگی به دنیاش بیارم یا بکشم‌اش. از طرفلوپ»

هنرپیشهٔ پرشور مکزیکی. با سابقهٔ کار در چند تئاتر کمدی موزیکال، که به کارش در سینما منجر شد. ولز در زمان زندگی‌اش در نزدیک به ۵۰ فیلم بازی کرد. ولی هیچ‌گاه نتوانست به ستاره‌ای که همیشه آرزویش را داشت تبدیل شود. ولز با خوردن تعداد زیادی قرص خواب‌آور خودکشی کرد و در دو یادداشتی که از خود به جای گذاشت، از عشق نافرجام و بارداری ناخواسته‌اش نوشته‌است.

1- James Whale

whale

July ۱۸۸۹ – ۲۹ May ۱۹۵۷
«آینده، تنها پیری است و بیماری و درد... من باید در آرامش باشم. و این تنها راه است.»

کارگردان فیلم‌هایی چون فرانکنشتاین، عروس فرانکنشتاین و مرد نامرئی. در اوایل دههٔ ۴۰ با از رونق افتادن فیلم‌های ترسناک در هالیوود، فیلم‌سازی را ترک گفت. بعدها سِر ایان مک‌کلان در فیلم خدایان و هیولاها به ایفای نقش ویل پرداخت. ویل با نوشیدن مقدار زیادی الکل، پریدن در استخر خانه‌اش و کوبیدن سرش به کف استخر خودکشی کرد.

147 ratings4/5
منبع فارسیهفت‌سنگ

منبع خارجیRotten

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
علیرضا
مهمان
علیرضا

راستش منم تصمیم همچین کاری رو داشتم……. اما وقتی کسیرو دیدم که خودکشی کرده بود وتجربه اش رو داشت ولی موفق به انجامش نشده بود و قسمت هایی از بدنش آسیب های جدیی پیدا کرد … فهمیدم خیلی کار اشتباهیه….. اون میگفت که وقتی رفته بود از روی پل خودش رو بندازه و وقتی پرید و دیگه زیر پاش چیزی رو حس نکرد فقط یه حس داری اونم پشیمونیه …. حتی گفت که همین که پرید انقدر از کارش شرمنده بود و عاقبت کارش رو دید با خودش گفت من حاضرم همه چیز رو حتی لباس تنم رو بدم ولی… بیشتر بخوانید »

فاطمه
مهمان
فاطمه

سلام دوستان من فاطمه هستم و ۲۱ سالمه قصد خودکشی داشتم رفتم پیش روانپزشک قرص ضد افسردگی داد خوردم بعد چند مدت یه دفعه قطع کردم قرصامو الان دچار مشکل حاد بیخوابی و از دست دادن حافظم شدم تورو خدا نکنین اینکارارو میشین یکی مثل من من حتی توانایی انتخاب کردن لباسامم ندارم ک چی بپوشم من صداهارو نمیتونم تشخیص بدم هیچی نمیفهمم اشتباه کردم میخواستم بمیرم ولی دیدم مردن اسون نیست الان زوال عقل دارم و اگه مادرم نباشه از گرسنگی و تشتگی میمیرم ۷ شبه ک خواب نرفتم نکنین این کارو باخودتون نکنین پشیمون میشین

سلام
مهمان
سلام

سلام

سلام
مهمان
سلام

منم افسردگی شدید دارم و خیلی باهاش در گیرم ولی به یاری دوستام که البته اونام افسردگی داشتن الان خیلی بهتر عالی هستم، اوضاع روحی وجسمی من طوری خراب بود که تا سه ماه با هیچکس هیچ گونه رابطه ای نداشتم، و قدرت راه رفتن رو تقریبا به طور کامل از دست داده بودم فقط افکار خود کشی داشتم اگه کسی راهنمایی خواست با جون دل کمکش میکنم تا از این عذاب رهایی پیدا کنه

ariana
مهمان
ariana

پیشنهاد میکنم به ادمین عزیز آقا امیر یا این پست برچسب +18 بگیرد یا حذف شود به دلیل تشویق یا ترغیب غیر مستقیم به خودکشی

محمدحسین
مهمان
محمدحسین

اونجا که داریوش میگه..
عاشق آسمونا پشت یک پنجره مرد!..

Zahra
مهمان
Zahra

18 سالگی سن عجیبیه… نمیدونم تا کی قراره با بودنم ب بقیه ضرر بزنم و با عذاب وجدان شدید پشت در به مرگ فکر کنم. مرگ من، برای اطرافیانم قطعا لذت‌بخش خواهد بود و منم آرامش ابدی پیدا میکنم. نمیدونم شاید با مشاوره و روانپزشک درست شم اما شرایطش نیست… قرار نیست این متنو بخونی مامان، اما متاسفم که انقدر اذیتت کردم مامان smile

fareshte
مهمان
fareshte

به نظر من هرچی هستی هنوز هم خیلی ها بودنت رو دوست دارند.
من یک ناشناسم اما دوستت دارم ۱۸ ساله ی مر تلاطم،مراقب خودت و جوونی هات باش heart

سلیمان رستمی
مهمان
سلیمان رستمی

جهان هر روز داره بدتر از دیروز می شه ظلم داره گسترش پیدا می کنه جنگ از قبل خیلی بیشتر شده یک ملیارد و هشتصد ملیون نفر در جهان گرسنه هستند و هر روز داره به این آمار اضافه می شه یک روز نیست ما توی اخبار نشنویم بر اثر انفجاری که در کابل……تجاوز،قتل،خودکشی،طلاق……. آمارش هر روز داره بیشتر می شه هر سال تعداد فاحشه خانه ها در جهان داره تعدادش بیشتر از قبل می شه (البته خوشختانه کرونا اومد و باعث شد فاحشخانه ها بسته بشه) تبعیض جنسیتی که در جهان وجود داره در حدی که زنان عربستان نمی… بیشتر بخوانید »

آرمان
مهمان
آرمان

انسان می تواند چند هفته را بدون غذا سپری کند ، می تواند چند روز را بدون آب سپری کند و نمیرد اما بدون امید یک لحظه هم دوام نمی آورد

دکتر علی شریعتی

آسان
مهمان
آسان

من که الان سالهاست زنده ام،با هفته ای شاید یک ساعت امیدواری،که دلیلی هم نداره،خودبخود دقایقی از شادی و آرامش و امیدواری و لبخند ایجاد میشه.
تا حالا همین برای زنده بودن کفایت کرده.عجله نباید کرد برای مردن.شاید.لابد..

سرهنگ لواشک
مهمان
سرهنگ لواشک

اگه نگفته بودی کرونا فک میکردم این نظرت واسه سه یا چهار سال پیشه،اما زنان عربستان هم حق رانندگی دارن هم تو مسابقات فرمول شرکت میکنن:/

محمود
مهمان
محمود

اصل حرفشو بچسب متاسفانه روز به روز اخلاقیات داره کمرنگ تر میشه

b1
error: Alert: Content is protected !!