dream interpretation ship sea dream symbol
b1
خانه » ۱۰ خواب که هرگز نباید نادیده بگیرید!

۱۰ خواب که هرگز نباید نادیده بگیرید!

b3

انسان برای قرن‌ها مسحورِ خواب‌ها و رویاهای شبانه و معنی و مفهومش بوده است. در پایان قرن نوزدهم روان‌درمان‌گری به نام کارل یانگ، که به خاطر یافته‌هایش در رابطه با کهن‌الگو‌ها و ناخودآگاهِ جمعی مشهور است، کم‌کم به این نتیجه رسید که کاوش در خواب‌ها و رویاها به مثابهٔ گشودنِ دری است به سوی آگاهی و جهان معنوی. بااین‌حال، آن‌چه را که در طول خواب اتفاق می‌افتد می‌توان ازلحاظ علمی نیز مورد بررسی قرار داد. گروهی پژوهشی از دانشمندانِ بخش آزمایشگاه علومِ اعصاب رایانه‌ای در موسسهٔ پژوهشیِ پیشرفتهٔ بین‌المللی علوم ارتباطات در کیوتوی ژاپن، هنگامِ شناساییِ تصاویر بصری در خواب‌ها و رویاها، اسکن‌های مغزی چند فرد را بررسی کردند. طبق نتایج این پژوهش، نحوهٔ دیدنِ خواب‌ها و رویاها درست شبیهِ تماشای جهان واقعی در هنگام بیداری است.

برای تحلیل خواب‌ها باید چگونگیِ شرکت در فعالیت‌های روزانه‌مان را نیز بررسی و مطالعه کنیم. آیا خواب‌ها بازپخش محرک‌های بصریِ چیزهایی هستند که در ساعت‌های بیداری مشاهده می‌کنیم یا پیام‌هایی از طرف دنیای ماوراء برای هدایت و راهنمایی‌مان؟ معنی این خواب‌ها چیست؟ چگونه آن‌ها را تفسیر و پیام‌های موجود در آن‌ها را تحلیل کنیم؟ در ادامه به ۱۰ نشانه در خواب اشاره می‌کنیم که هرگز نباید نادیده‌شان بگیرید.

dream symbols

10- پرواز کردن

پرواز کردن در خواب معمولاً نشانهٔ نیاز به رسیدن به هدف و آرزوها است. کجا می‌روید؟ چگونه به مقصدتان می‌رسید؟ آیا در هدایت و راهبریِ زندگی‌تان دچار مشکل هستید؟ خوابِ پرواز معمولاً نیروی ذهنی‌مان را پس از بیدار شدن بازیابی می‌کند؛ و می‌تواند باعث ایجاد حس آزادی و توانایی و قدرت برای انجام امور در مسیر زندگی‌مان شود.

9- آبشار

خوابِ آب معمولاً به حالت‌های هیجانی و عاطفیِ ذهنمان اشاره دارد. آب نماد پاک‌سازی و خلوص است. خوابِ آبشار یک نشانهٔ بزرگ است؛ این خواب نشان‌دهندهٔ شروعی جدید است که گذشته را می‌شویَد.

اگر خوابِ آبشار دیدید، این سوال‌ها را از خود بپرسید: آیا آن آبشار کوچک بود یا بزرگ؟ نگرشتان در مورد موانعِ پیشِ رو چگونه است؟ آیا آن آبشار در جنگلی سیاه قرار داشت یا ساحلی زیبا؟

8- دندان

دیدن خواب دندان معمولاً بسیار رایج است. همیشه خوابِ دندان نمادِ پیری و کهن‌سالی نیست. کشیدنِ دندان در خواب نماد چیزی است که باید اتفاق بیفتد، و معلوم یا فاش شود؛ درحالی‌که دندان فاسد نماد ترس و نگرانی است. معمولاً رایج‌ترین خواب در مورد دندان مربوط به افتادنِ دندان است. این خواب معمولاً نشانهٔ این است که احتمالاً به سببِ ایجاد شرایط جدید دچار استرس خواهید شد؛ این شرایط جدید می‌تواند شغلی جدید، ترس از شکست و زیان، از دست دادنِ کنترلِ یک رابطه، یا دروغ‌هایی باشد که نزد خود پنهانشان کرده‌اید.اگر خوابِ دندان دیدید، این پرسش‌ها را برای خود مطرح کنید: چه احساسی در مورد دندان‌هایتان دارید. از دندان‌ها برای غذا خوردن، و تغذیه و تقویت بدنمان استفاده می‌کنیم؛ زندگی‌مان را چگونه تغذیه و تقویت می‌کنیم؟

7- مرگ

خوابِ مرگ رایج‌تر از آن است که معمولاً آدم‌ها آن را بپذیرند و برای دیگران تعریف کنند. خواب مرگ بسیار وحشتناک و ناراحت‌کننده است؛ ولی معمولاً نماد پایان دوره‌ای از یک چیزِ خاص است. مرگ همان پایانِ دوره‌های روح و نفس انسان است. خوابِ مرگ می‌تواند نشانه‌ای بر پایانِ اضطراب و عصبانیت باشد؛ پایان شرایط و موقعیت‌های خاص؛ مرگِ یک ایده که تولد و ظهور ایده‌ای جدید را میسر می‌کند. خوابِ مرگ یا مردن می‌تواند ازلحاظ جنبه‌های روان‌شناسی نشانهٔ تغییرات عظیم در عواطف و هیجان‌ها باشد.

اگر خوابِ مرگ دیدید، این سوال‌ها را از خود بپرسید: آیا آن شخصی که می‌میرد، شما هستید؟ در غیر این صورت، آیا آن شخص یکی از عزیزانتان است؟ این‌گونه خواب‌ها هم‌چنین می‌تواند نشانه‌ای باشد مبنی بر این‌که عزیزی که ازدست‌داده‌اید سعی دارد به شما آرامش و تسلی ببخشد.

6- زن باردار

اگر خواب دیدید باردار هستید، نشانهٔ این است که رشد و پیشرفتی بزرگ در کارتان به وجود می‌آید. این موفقیت می‌تواند مربوط به برنامه‌ها یا آرزوهایتان در آینده باشد. اگر هر خوابی مربوط به بارداری در خواب دیدید، سوال‌ّهای زیر را از خود بپرسید: آیا تصمیم دارید چیزی جدید بسازید یا خلق کنید؟ در عالم بیداری و زندگی روزمره با چه تغییرات و دگرگونی‌هایی مواجه شده‌اید؟ آیا احتمال بارداری در شما وجود دارد؟ خوابِ بارداری می‌تواند نشانهٔ ایده‌های مفید و ثمربخش برای کار یا رابطه‌تان باشد.

5- خانه

خوابِ خانه نمادِ خویشتن و جنبه‌های مختلف شخصیت است. تعبیر این‌گونه خواب‌ها به نوعِ خانه یا اتاق‌های مختلف در یک خانه بستگی دارد. خانه نمادی از آرامش و امنیت است. اتاق زیر شیروانی نماید خاطره‌های پنهان است، درحالی‌که معنیِ خوابِ زیرزمین می‌تواند بصیرت و ذهنِ ناخودآگاه باشد.

اگر خوابِ خانه دیدید، از خود بپرسید: چقدر از بدنتان مراقبت می‌کنید؟ چه ذهنیت و نگرشی از خودتان در این دنیا دارید؟

4- پول

پس از دیدن پول در خواب و پس از آن‌که از خواب بیدار می‌شویم، ممکن است حسی از حق‌شناسی و سپاس‌گزاری به ما دست دهد. خوابِ پول نشانهٔ بخت و شانس، و همین‌طور نشان‌دهندهٔ میزانِ عزت نفسمان است. برنده شدن در بخت‌آزمایی نماد تغییر در سبک زندگی است، درحالی‌که پول دادن به دیگران نشانهٔ ترس و نگرانی بابت ضرر و زیان است. خوابِ پول مربوط به هستهٔ مرکزیِ هیجان‌هایمان راجع به رفاه و فراوانی است. ثبات مالی یا ضرر و زیان غالباً از عوامل استرس‌زا در زندگی‌مان هستند. اگر خوابِ پول دیدید، از خود بپرسید: آیا به‌تازگی شغلتان را ازدست‌داده‌اید؟ آیا بدهکار هستید؟ اگر برندهٔ بخت‌آزمایی شوید، چه کار می‌کنید؟ مسائلِ مربوط به پول و دارایی ازجمله مسائلی هستند که به‌ندرت در بیداری از ذهنمان خارج می‌شوند. پول نماد جریان زندگی است.

3- خیانتِ جنسی

زنا یا خیانت جنسی در خواب نشان‌دهندهٔ نیازها و امیال جنسی است که سرکوب شده‌اند یا باید ابراز شوند. این نوع از خواب‌ها هم‌چنین مربوط به ترس، متارکه، مشکلات عزت نفس، و پذیرشِ ناخودآگاه یک رابطهٔ مسئله‌دار هستند. اگر خوابتان مربوط به یک خیانت جنسی بود، این سوال‌ها را از خود بپرسید: آیا نگرانِ از دست دادنِ شخص محبوبتان هستید؟ آیا از رابطهٔ کنونی‌تان ناراضی هستید؟ احساستان در مورد بدن و امیالتان چیست؟

2- آتش

خوابِ آتش، بسته به فضا و حال‌وهوای خواب، می‌تواند معانیِ مختلف داشته باشد. دیدنِ آتش در دوردست نماد آرزو و دگرگونی است، درحالی‌که آتش‌بازی ممکن است به معنیِ هشداری برای فعالیتی پرخطر باشد. اگر در خواب دیدید آتشی را شعله‌ور می‌کنید به این معنی است که حس عصبانیت را در خود سرکوب می‌کنید.

از خود بپرسید: آیا از موقعیت‌های پرخطر دوری می‌کنید؟ آیا در روز گذشته مشغول به خاموش کردن آتش بودید؟

1- برهنگی

خوابِ برهنگی بسیار رایج است. این‌گونه خواب‌ها مربوط به نگرانی‌هایمان در مورد فاش شدنِ یک حقیقت یا قرار گرفتن در معرض مسائل خاصی هستند. اگر در خواب فردی برهنه دیدید، به این معنی است که حقیقتی در مورد یک مسئله فاش می‌شود یا به کاری غیرقانونی دلالت دارد. هم‌چنین به معنی آبروریزی نیز است. برهنگی مربوط به پذیرشِ نقص‌ها و خطاها است. اگر در خواب خودتان را برهنه ببینید، درست مثل این‌که در بیداری خودتان را به‌صورت برهنه مشاهده می‌کنید، و به این معنی است که چه قدر دنیای درونتان برای شما روشن و واضح است. اگر در خواب برهنه بودید، این سوال‌ها را از خود بپرسید: آیا از پی بردن به ذات حقیقی‌تان می‌ترسید؟ آیا بیش‌ازحد رازهایتان را با دیگران مطرح می‌کنید؟

خواب‌ها بخش‌هایی مختلف از زندگی‌مان را نشان می‌دهند که می‌توانیم آن‌ها را با میلیون‌ها روش تحلیل کنیم، ولی خودِ شخصِ بینندهٔ خواب تنها کسی است که می‌تواند حسِ واقعیِ خوابش را درک کند و تعبیرش را بفهمد. مطالبی که گفته شد صرفاً چند توصیه بودند در دنیای تصاویر شبانه؛‌ ذهن، بدن و روح عمیقاً درهم‌تنیده‌اند و نحوهٔ نگرش به خودمان نقش اصلی را در تعبیر این خواب‌ها ایفا می‌کند.

ذهن از طریق این خواب‌ّ‌های کوتاه، با ناامیدی، سعی دارد چگونگیِ به‌کارگیری هیجان‌هایمان را به ما دیکته کند. لذت یا اضطراب می‌توانند مسیر خواب‌هایمان را تغییر دهند. این حقیقتاً به خودمان بستگی دارد که تا چه حد در هنگام بیداری به رفتارهایمان آگاه هستیم.

«خواب‌ها … همواره به دنبال بیان چیزهایی هستند که نفسمان آن‌ها را نمی‌داند و درکشان نمی‌کند.» – کارل یونگ

774 ratings3.5/5
منبع فارسیبازده

منبع خارجیPower of Positivity

محمدجواد حیدری

محمدجواد حیدری

متولد ۱۹۹۱، شیراز، دانشجوی مهندسی حمل و نقل جاده‌های بدون روسازی و شنی، عاشق طبیعت و مناطق بکر....

b2

65
دیدگاه بگذارید

avatar
 
smilewinkmrgreenneutraltwistedcooleviloopscrylolsadideaangrybearbigsmileblushconfuseddeveloperevilgrinexclaimfacepalmheartkittenmindblown-altquestionrolleyesstarsurprisedtongueuneasy
38 سلسله نظر
27 جواب‌های سلسله نظر
0 دنبال‌کنندگان
 
پرواکنش‌ترین نظر
داغ‌ترین سلسله نظر
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
الی
مهمان
الی

سلام. لطفا تعبیر کنید.
خواب دیدم زنی که قبلا با همسرم رابطه داشته اومده داخل خونمون و داره منو از خونم بیرون میکنه و داد میزنه از خونه من برو بیرون

مینا
مهمان
مینا

سلام
لطفا تعبیر کنید
خواب دیدم نوزادی ک بغل کردم پیشگویی میکند هرگز ازدواج نمیکنم و تاکید بر صحت میشگویی خود دارد.

حمید
مهمان
حمید

سلام.تعبیر این خواب منو کسی میدونه
خواب دیدم یک دختری که تا به حال ندیدمش جلوی در خونمون صدام میزنه و بعد میره من هم بدو بدو رفتم پیشش و اسمشو ازش پرسیدم و اون هم بهم گفت. خیلی عجیبه من که نمیفهمم یعنی چی question uneasy

هلما۶۱
مهمان
هلما۶۱

سلام.من دیشب خواب دیدم داخل یک ماشین نشستم که در حال حرکت بودش.یهو متوجه شدم یه عقاب با جوجه عقاب هاش بالای سر ماشین در حال پرواز هستن .پسرم سرشو از ماشین بیرون برد براشون دست تکون داد یهو یکی از جوجه عقابها با ماشین برخورد کرد پایین افتاد این باعث شد تا ماشین در حال حرکت تعادلشو از دست بده پسرم بیرو بیفته من فکر کردم چیزیش نشده یهو سرشو بلند کرد دیدم چندتا از دندوناش جلوش افتاده دهنش پر خون هستش.میشه لطف کنید تعبیرشو بگید

رامین
مهمان
رامین

فیلم سینمایی بودنشون میده شما خیلی احمقی

Alireza
مهمان
Alireza

والا نمیدونم دیشب خواب دیدم صورت یه دفعه وحشناک شد روبه خودم بعد فریاد زد

b1
error: Alert: Content is protected !!