عکس-کاور-علوم-خفیه
b1
خانه » ۵ شاخه علوم خَفیّه یا علوم غریبه!

۵ شاخه علوم خَفیّه یا علوم غریبه!

b3

علوم خَفیّه یا علوم غریبه یکی از دو شاخه ” علوم ” در تقسیمات قدیمی دانش‌ها در نظام آموزش مدارس اسلامی بوده است. شاخه دیگر، یعنی علوم جَلیّه که به طب و منطق و هندسه و غیره مربوط است قوانین مشخصی داشت و در کتاب‌ها نوشته و در مکاتب تدریس می‌شد، ولی علوم خفیه – که علوم غریبه نیز نامیده می‌شوند – به نیروهای مافوق طبیعت می‌پردازد و اسرار آن در نزد عالمانش پنهان می‌ماند.

باور اکثریت دانشمندان امروزی بر این است که توضیحات و ادعاهای نهان‌شناسی یا همان علوم خفیه با علم امروزین سازگاری ندارد و از راه‌های علمی بر مبنای روش‌های علوم امروزی اثبات‌پذیر نیست زیرا علوم امروزی بیشتر به نوعی ادامه دهنده مسیر پوزیتیویسم (تجربه‌گرائی) صرف جهت رسیدن به حقایق هستند و با توجه به نسبی و ناقص بودن علوم امروزی نمی‌توان دلیل محکمی بر وجود یا عدم وجود چیزی که در این دایره (تجربه‌گرائی) نمی‌گنجد آورد.

علوم-غریبه-خفیه

شاخه‌های علوم خفیه

  • کیمیا: کوشش در دگرشِ (تبدیل) کانی‌ها و فلزات، علم اکسیر
  • لیمیا: تبدیل قوای فاعل به مفعول یا بالعکس، علم طلسمات
  • هیمیا: احوال ستارگان و حیوانات مرتبط با آن‌ها، علم تسخیرات
  • سیمیا: راز و رمز اعداد، دیدن و تصرف موجودات تخیلی، علم خیالات
  • ریمیا: تردستی یا علم شعبدات

+- کیمیا

به نظر باورمندان به آن عبارت است از روش تبدیل عناصر. در علم کیمیا شرایط خاص این تبدیل آمده است که سخت‌ترین از علوم غریبه می‌باشد اما در قدیم به خاطر ارزش بسیار طلا فقط دنبال ساخت طلا و نقره بودند اما کسی که آگاه به رموز این علم باشد می‌تواند مواد مختلف تولید کند.

ریشه واژه کیمیا را از زبان یونانی دانسته‌اند. دانش کیمیا از ایران برآمد و از راه عرب‌ها به اروپا هم راه یافت. این دانش را می‌باید زیرساخت دانش شیمی بدانیم. خود واژه شیمی هم فرانسوی شده واژه کیمیاست.

کیمیاگران جملات خود را رمزآلود و با استفاده از کلمات عرفانی بیان می‌کرده‌اند.

+- لیمیا

از دانش‌نماها و از شاخه علوم خفیه است. به نظر برخی از معتقدان به آن، لیمیا علمی است که از کیفیت تأثیر قدرت اراده و روح به وسیله ارتباط آن با ارواح قوی و بزرگ، مانند ارتباط با فرشتگانی که موکل ستارگان‌اند، گفتگو دارد. این علم همان فن تسخیر است؛ چون به وسیله آن ارواح قوی یا جنیان را تسخیر کرده و از آنان کمک می‌گیرد.

به گفته باورمندان به آن، در لیمیا چگونگی تأثیرهای ارادی در صورت اتصالش با موجودات ماورائی مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد. لیمیا منجر به کسب قدرت تسخیر جن و روح می‌شود. منظور از تسخیر آن است که موجودات در اختیار و به فرمان انسان باشند.

+- هیمیا

بنا به تعریف باورمندان به این دانش‌نما، هیمیا علم تسخیرات است و در آن آمیختن نیروهای جهان فراسو با عناصر این‌جهانی مد نظر است.
در طلسم از طریق برخی ابزار و وسایل مادی (عناصر این‌جهانی) نیروهای ماورائی جهت انجام کارها به خدمت گرفته می‌شوند. ظاهراً طالع‌بینی نیز زیرمجموعه هیمیا می‌باشد. در طالع‌بینی باور بر این است که محل و موقعیت قرار گرفتن ستارگان در لحظه تولد نوزاد، بر سرنوشت و آینده او تأثیر می‌گذارد و از این طریق نسبت به پیشگویی در مورد آینده اقدام می‌شود. طالع‌بینان معمولاً با استناد به تأثیرات ماه، خورشید و ستارگان دیگر پیشگویی می‌کنند.

+- سیمیا

در بسیاری از کتاب‌های خطی و قدیمی آورده شده که، سیمیا علمی است که حضرت عیسی (ع) با آن به إذن خداوند مردگان را زنده می‌نمود. قدیمیان تعریف‌های گوناگونی برای سیمیا آورده‌اند ازجمله اینکه سیمیا طلسم و روش انتقال روح و تغییر اشکال موهوم است، دیدن موجودات پندارین است، روش تسخیر جن است، دانش خواص و رازهای حروف است و غیره.

کسانی که به وجود راز در حروف باور دارند حروف را دارای چهار سرشت آتشی، آبی، خاکی و بادی می‌دانند و بر این باورند که این سرشت‌ها در حروف و نام‌ها روان هستند و با آن‌ها می‌توان در جهان طبیعت تأثیر گذاشت.

+- ریمیا

یکی از پنج علم خفیه است که از استخدام قوای مادی برای دست‌یابی به آثاری خارق‌العاده سخن می‌گوید. آن را «شعبده» نیز گفته‌اند.

پنج حرف اول نام این شاخه‌ها که «خمسه مُحتجبه» نامیده می‌شدند، عبارت «کُلَه سِر» را می‌سازد که به معنی مجموعه اسرار است.

علوم و فنونی مثل طالع‌بینی، جفر (عددشناسی یا گماتریا) و رمل در رابطه با علوم شکل گرفتند و استفاده می‌شوند.

142 ratings2.8/5
منبع فارسیویکی‌پدیا

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2

25
دیدگاه بگذارید

avatar
 
smilewinkmrgreenneutraltwistedcooleviloopscrylolsadideaangrybearbigsmileblushconfuseddeveloperevilgrinexclaimfacepalmheartkittenmindblown-altquestionrolleyesstarsurprisedtongueuneasy
13 سلسله نظر
12 جواب‌های سلسله نظر
0 دنبال‌کنندگان
 
پرواکنش‌ترین نظر
داغ‌ترین سلسله نظر
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
بهزاد مولا
عضو

جالبه ممنون

حسن
مهمان
حسن

ممنونم از شما به خاطر این مقاله جامع و کاملی که نوشتید. امیدوارم علاقمندان به این علم با آگاهی کامل در این عرصه قدم بگذارند

mrr
مهمان
mrr

سلام شاهین!
فوق العاده بود نظرت.
من هم کمابیش تو ذهنم رد پاهایی از این موضوعات سپری میشه.به شدت علاقه مندم اما دانش کافی نداشتمو ندارم اما مطلب فوق العاده تو باعث شد چراغی تو ذهنم روشن بشه مبنی بر اینکه مطالعاتم کامل تر کنم.
ممنونم ازت بخاطر انگیزه ای که ایجاد کردی

امیر ۷۷۷
مهمان
امیر ۷۷۷

سراغ کیمیا نرید چون تا وقتی که در علوم دیگر تبهر نیافتید مقدار صحیح اجزا را نمیتوانید بدرستی مشخص کنید… ضمنا باید برای کیمیاگری از رب النوع هر دسته مدد بطلبید که گاها به معنای پرستش کردن آنان است که گناه است …. الله الحد … الله الصمد البته پرستش رب النوع در کیمیاگری باستانی انجام میشد. سیمیا هم کلا علم شعبده هست. مثل : شما طلسمی در دست نگاه میدارید و سه تکه دیگر طلسم مینویسید و روی میز میگزارید و با اشاره اون طلسم به سمت شما در هوا حرکت کرده … البته که میدانید این حرکات از… بیشتر بخوانید »

شاهین
مهمان
شاهین

من تو نظر طویلم به این موضوع هم اشاره کرده بودم کاملا درسته علوم خفیه به هم زنجیر شدن و تا باهمه این علوم آشنایی نداشته باشید نمیتونید از یکی از علوم فقط استفاده کنید چون نیاز به زمان شناسی ستاره ها و سیارات دارند نیاز به طلسم ها و علم مواد دارند و …. اما نکته ای که در مورد علم شعبدات گفتید اصلا ربطی به اجنه رو .. نداره همونطور که از اسمشم پیداست به نوعی شعبده بازیه و فقط به نظر بیننده اونطور میرسه و واقعیت چیزه دیگه ایه در واقع تمام کار هاش قیک هستش که… بیشتر بخوانید »

امیر ۷۷۷
مهمان
امیر ۷۷۷

کتابهای امیر کبیر بسیار سنگین هستند و اگر این کاره نیستید در خانه نگه داری نکنید چرا که در اخر هر طلسم و ادعیه خود کتاب اسمایی برای مهار کردن اثر این طلسمات وجود دارد ولی با این حال اگر دوتا کتاب امیر کبیر در خانه خود نگاهداری کنید بعد از چند روز شروع به دیدن سایه هایی در خانه خواهد کرد که موکلان العرضی این طلسمات هیتند و علابمی مثل تنگی نفس و ترس و در نتیجه برهم خوردن سطح هورمونهای بدنتان و گاها دردهایی اطراف قلب و درگیری و نزاع بدون دلیل در منزلتان میشود. نسخه pdf هم… بیشتر بخوانید »

شاهین
مهمان
شاهین

این موضوع شامل اکثر کتاب های علوم خفیه میشه و وجودشون تاثیراتی تو فقضا و احوال انسان میزاره که به وضوح قابل لمسه و برای خود من اتفاق افتاده

پری
مهمان
پری

سلام .من که در مورد این علوم کنجکاوم .چطور میتونم اطلاعات مناسب بدست بیارم.ممنون از راهنمایتون

ارزو
مهمان
ارزو

چیزی هم تاحالا بدست اوردی منم خیلی مشتاق هستم

b1
error: Alert: Content is protected !!