cover
b1
خانه » ۱۰ آبشار رویایی ایسلند!

۱۰ آبشار رویایی ایسلند!

b3

به نظر می‌رسد ایسلند، سرزمین عجایب و رازها است. گستره‌ای وسیع و دست نخورده که با زیباترین چشم‌اندازها آراسته و با نقوش شگفت‌انگیز طبیعت پوشانده شده است. در واقع ایسلند تابلوی بدیع خلقت است که با عوارض متعدد زمین‌شناسی شکلی دیگر یافته است. در این میان شاید آبشار ها بیش از هر چیز دیگری به چشم بیایند. این بار در عجیب‌ترین با زیباترین آبشارهای این کشور آشنا خواهیم شد.

وقتی نام ایسلند به گوش‌مان می‌خورد، قبل از هر چیز دیگر، تصویر سرزمینی سرد و پوشیده از برف و یخ، به ذهن‌مان خطور می‌کند. بلی بی‌شک ایسلند به دلیل نزدیکی به قطب شمال، سرزمینی سردسیر است. اما علاوه بر مناظر برفی، طبیعت نیز به جلوه‌گری مشغول بوده و با مجموعه چشم‌اندازهایی دیدنی و خیال‌انگیز، جلوه‌ای بس متفاوت به این سرزمین بخشیده است.

اینجا می‌توان طبیعتی بکر، دست نخورده و رام نشدنی را مشاهده کرد که به دلیل خصوصیات منحصر به فردش، یکی از انتخاب‌های همیشگی و مورد علاقهٔ عکاسان و ماجراجویان بوده، هست و خواهد بود.

در ادامه با مرور زیباترین آبشارهای این دنیای شگفت‌انگیز، همراه شما خواهیم بود.

10- Foss a sidu

foss a sidu 740x493 foss a sidu4 740x555 foss a sidu3 740x494 foss a sidu2

این آبشار شاید آن قدرها هم بلند نباشد، اما طبیعت و چشم‌انداز پیرامونش به اندازه‌ای زیبا و رؤیایی است که آن را در شمار آبشارهای تماشایی ایسلند جای داده است. همچنین این آبشار دارای ویژگی عجیب و متفاوتی است، از آن جایی که جریان تغذیه کنندهٔ آن، چندان هم قدرتمند نیست، گاهی و به خصوص در زمان وزش بادهای تند از سمت دریا، به جای آن که آب به سمت پایین جریان داشته باشد، به سمت بالا حرکت می‌کند.

دهکده‌ای هم که در نزدیکی این آبشار قرار گرفته، هم به لطف این زیبای چموش و هم به دلیل مناظر زیبای اطرافش، مقصد گردشگری رؤیایی است. این جواهر زیبا در مسیر معروف "Ring Road" قرار گرفته است، پس دسترسی به آن بسیار سهل و ساده خواهد بود. این جاده از میان بی‌شمار منظرهٔ زیبا و چشم اندازهای باشکوه ایسلند عبور کرده و خود خالق یک خاطرهٔ فراموش نشدنی خواهد بود.

9- سُواش‌تیفوس (Svartifoss)

svartifoss photo by zsolt kiss 740x490 svartifoss photo by manjula desai svartifoss photo by filippo bianchi svartifoss

نام این آبشار در زبان محلی به معنی آبشار سیاه است. آبشاری خاص و منحصر به فرد که نامش را وام‌دار دیواره‌ای سنگی است که در دل آن جایی برای خود باز کرده است. نمونه‌ای بارز از جادوی طبیعت که به خوبی نشان می‌دهد ایسلند، منزلگاه عجایب دیدنی بی‌شماری است. این آبشار درست از میان تخته سنگ‌های سیاه بازالتی سرازیر شده که به شکل ستون‌های شش وجهی باشکوه، جریان سرد و مرموز آن را در آغوش خود جای داده‌اند. این تخته سنگ‌ها در طول قرون متمادی شکل گرفته‌اند، درست بعد از آنکه گدازه‌های آتشفشانی این صخره‌ها را پوشانده و به تدریج گرم کرده و این گرما به شکلی مداوم بازالت را تحت تأثیر خود قرار داده است.

دورنمای عجیب، مرموز و خاص این آبشار، به شکلی بی‌واسطه الهام بخش معماری این سرزمین بوده است. هاکس‌کیریم‌کیرکیا (Hallgrímskirkja) و ساختمان ملّی تئاتر، دو نمونهٔ بارزی هستند که در این زمینه می‌توان به آنها اشاره کرد. شاهکارهایی که طبیعت این کشور را به خوبی با هنر معماری در هم آمیخته و خالق معجونی شگفت‌انگیز بوده‌اند. معجونی جادویی که از دل آن، سازه‌هایی متفاوت و تماشایی پا به عرصهٔ وجود گذاشتند.

این آبشار در پارک ملّی اسکافِدِژ (Skaftafe) واقع شده که خود یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار و مجذوب کنندهٔ ایسلند است. مناظر خیره کننده‌ای از مزارع قدیمی، یخچال‌های باشکوه، مسیرهای سنگی خاطره‌انگیز، آتشفشان، مزارع گل‌های خوش رنگ و بو و دشت‌هایی که تا چشم کار می‌کند گسترده شده‌اند، از جمله دیگر چشم‌اندازهایی است که در این منطقه قابل مشاهده بوده و نظرها را به سمت خود جذب می‌کنند.

8- Kirkjufellsfoss

kirkjufell2 740x476 kirkjufell photo by ozzophotography 740x493 kirkjufell photo by oxy z kirkjufell photo by ingólfur b 740x494 kirkjufell photo by dwood photography 740x477 kirkjufell 740x417

این آبشار درست در نزدیکی کوه کیسکیفِت "Kirkjufell" قرار گرفته است. آبشاری که شاید از نظر اندازه، وسعت چندانی نداشته باشد، اما از نظر دورنمای کلی فضای پیرامونش، جایی را در این فهرست به خود اختصاص داده است. کوهستان فوق، خود در شمار جذابیت‌های غیر قابل انکار این منطقه است که از چشم اندازی زیبا و تماشایی بهره برده و به شکلی خاص و رؤیایی، محیط اطراف را در جادوی خود اسیر کرده است. از سوی دیگر انوار درخشان شفق قطبی نیز که همچون پارچه‌ای حریر در آسمان این منطقه به رقص و خودنمایی مشغولند، در جای خود به افسون هر چه بیشتر این منطقه کمک فراوانی کرده‌اند.

در مجموع می‌توان گفت که تلفیق این کوهستان زیبا، شفق قطبی و بازتاب خیره کنندهٔ آن در آب به همراه جوش و خروش این آبشار، جوّی خاص، زنده و پر شور و نشاط به این ناحیه بخشیده و آن را در شمار مقاصد گردشگری قابل توجه این کشور جای داده است.

7- اِسکوافوس (Skógafoss)

skógafoss2 740x495 skógafoss 740x517 skógafoss photo by jakub polomski2 740x493 skógafoss photo by jakub polomski 740x554 skógafoss photo by robin kamp 740x463

این آبشار که در مسیر رودخانهٔ اِسکوا (Skógá River) منزل کرده، از لبه‌های تند صخره‌ای به پایین سرازیر می‌شود، لبه‌هایی سنگی که خود با پوششی سبز و مخملین آستر شده‌اند. با ۶۰ متر ارتفاع و ۲۵ متر پهنا، آبشار اِسکوافوس را می‌توان در شمار بزرگ‌ترین آبشارهای این کشور دانست.

بر طبق افسانه‌ها، گفته می‌شود که یک وایکینگ جنگجو، گنجینهٔ با ارزش خود را در غاری که پشت این آبشار قرار گرفته، پنهان کرده است. اگر به داستان‌های خیال انگیز علاقه نداشته و قصد جستجوی گنجینه‌های مخفی را ندارید، بی‌شک تماشای زیبایی این آبشار برای شما کافی خواهد بود. به دلیل تراوش قطرات آب، معمولاً رنگین کمان زیبایی در این ناحیه به چشم می‌خورد که به مراتب به حالت خاص، رؤیایی و دوست داشتنی این آبشار می‌افزاید.

6- فیالفاس (Fjallfoss)

fjallfoss photo by jakub polomski2 740x554 fjallfoss photo by jakub polomski 740x554 fjallfoss photo by zowapo 740x494

این آبشار که همچنین به نام "Dynjandi" نیز شناخته می‌شود، یکی از عجایب دیدنی است که در منطقهٔ وِستفیورد (Westfjords) واقع شده است. بستر سنگی آن، دارای سطوح مختلفی بوده و در مجموع ۱۰۰ متر ارتفاع دارد. جریان این آبشار نیز تند و قدرتمند بوده و چشم انداز آن از زیبایی خاصی بهره برده است. در واقع فیالفاس خود از یک سری آبشارهای کوچک‌تر یا به عبارت دیگر ۶ آبشار کوچک ساخته شده که هر کدام به نوبهٔ خود بر زیبایی هر چه بیشتر منظرهٔ کلی این آبشار افزوده‌اند. درمجموع باید گفت که این آبشارهای کوچک، به قدر کافی زیبا و چشم‌نواز هستند که در این فهرست، جایی را به خود اختصاص دهند.

5- گولفوس (Gullfoss)

gullfoss photo by peter foldiak gullfoss photo by jakub polomski 740x554 gullfoss photo by jakub polomski2 740x554 gullfoss photo by coolbiere a

این آبشار دیدنی و تأثیرگذار، یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری در کشور ایسلند بوده که به نام "آبشار طلایی" نیز شناخته می‌شود. این آبشار در جنوب غربی ایسلند و در دره‌ای جای گرفته که محصول رودخانهٔ پرخروش فیتاو (Hvítá) است. رودی که با جریان تند و پر افت و خیز خود در طی سال‌های متمادی آن را ایجاد کرده است. جریان رود در مسیر پر پیچ و تاب خود، ناگهان بدون مقدمه به درون دره‌ای سرازیر می‌شود که خود از سه تراس یا سکوی سنگی تشکیل شده است، به همین دلیل بستر این رود و آبشار، از منظره‌ای نفس‌گیر و به یادماندنی برخوردارند. دورنمایی که با طبیعت اطراف و جریان شاد و پر هیاهوی رود، همچون تابلویی باشکوه جلوه می‌کند.

هیچ جاده یا مسیری در اطراف این آبشار وجود نداشته و تا چشم کار می‌کند، این طبیعت است که گسترده شده و بر سحر انگیز شدن هر چه بیشتر محیط می‌افزاید. این آبشار یکی از معروف‌ترین آبشارهای قارهٔ سبز بوده و شکل و ساختار بستر سنگی آن، بر شناخته شدن آن در سطح جهانی کمک فراوانی نموده است.

4- سالیالَندزفاس (Seljalandsfoss)

seljalandsfoss 740x477 seljalandsfoss4 740x452 seljalandsfoss3 seljalandsfoss2 740x493

این آبشار نیز یکی از معروف‌ترین و در عین حال زیباترین آبشارهای این سرزمین است. جریان آب رودخانهٔ "Seljalandsá" در امتداد مسیر خود از صخره‌های سنگی به ارتفاع ۶۰ متر به پایین سرریز می‌شود. درست در پشت این آبشار، غاری زیبا قرار گرفته که دسترسی به آن چندان سخت نیست. منظرهٔ این آبشار چه از دور و چه از درونِ این غار دنج و زیبا، به اندازه‌ای تماشایی و رؤیایی است که عکس‌های متعددی از آن را می‌توان در فضای اینترنت، کتاب، مجلات و تقویم مشاهده کرد.

این آبشار نیز در مسیر "Ring Road" قرار گرفته است، به همین دلیل دسترسی به آن بسیار سهل و راحت است، مسیری تماشایی که از تمام جزیره عبور می‌کند. در واقع خود این مسیر نیز جاذبه‌ای توریستی است که در شمار فعالیت‌های مورد توجه گردشگران ایسلند، جایی خاص برای خود باز کرده است. گشت و گذاری جاده‌ای که بازدید کنندگان را از زاویه‌ای دیگر با طبیعت زیبای این کشور، آشنا می‌کند.

3- گوادافاس (Godafoss)

godafoss photo by andy mumford godafoss 740x417 godafoss photo by joshua holko 740x529 godafoss3 740x384 godafoss2 740x458

دیگر آبشار دیدنی ایسلند از رودخانهٔ پهناور و چشم‌نواز اِسکیال‌آندِفیوت (Skjálfandafljót)، سرچشمه می‌گیرد. این آبشار نقشی مهم و تأثیر گذار در تاریخ این سرزمین داشته است، به ویژه با توجه به ارتباط این آبشار با مسیحیان این کشور. در واقع ماجرا از زمانی شروع شد که حدود سال‌های ۹۹۹ تا ۱۰۰۰ مأمور قانونگذاری به نام " Thorgeir Thorkelsson"، به صورت رسمی مذهب این ناحیه را مسیحیت اعلام کرده و سپس تمامی بت‌های خدایان نورس یا اساطیر نوردیک (Norse) خود را به درون این آبشار انداخت. همچنین معنای کلی نام این آبشار، "آبشار خدایان" است.

از دو سوی رودخانه می‌توان به این آبشار فریبنده و جادویی دسترسی داشت. همچنین این آبشار در مسیر جادهٔ کوهستانی "Sprengisandur " قرار گرفته که رفت و آمد به این منطقه را آسان‌تر کرده است.

2- دِتّیفوس (Dettifoss)

dettifoss photo by robin kamp 740x494 dettifoss photo by jakub polomski 740x493 dettifoss 740x493

یکی از قدرتمندترین آبشارهای قارهٔ اروپا که حقیقتاً زیبا و مسحور کننده است. سرعت این آبشار بسیار بالا بوده به طوری که با سرعت ۱۹۳ متر مکعب بر ثانیه به پایین سرازیر می‌شود. دِتّیفوس ۱۰۰ متر پهنا داشته و به درون درهٔ یوکول‌سارفیور (Jökulsárgljúfur) می‌ریزد. همچنین جاده‌ای آسفالته در نزدیکی این آبشار قرار داشته که رفت و آمد گردشگران را ساده‌تر کرده است.

1- هَاوآی‌فاس (Haifoss)

haifoss 740x522 haifoss photo by paul marcellini 740x494 haifoss photo by marco 740x495 haifoss photo by aleksandar gospić 740x345

باز هم آبشاری دیگر، و باز هم چشم‌اندازی بکر، تماشایی و خیره کننده. این آبشار نیز با عشوه و ناز به درون دره‌ای عمیق و خوش منظره سرازیر می‌شود، چشم اندازی که بی‌شک زیبا، خیال‌انگیز و جادویی است. این آبشار در نزدیکی کوه هِکا "Hekla" قرار گرفته که در شمار مهم‌ترین کوه‌های آتشفشانی ایسلند جای دارد.

همان گونه که گفتیم دورنمای گسترده و منظرهٔ بدیع این آبشار و طبیعت بکر پیرامونش، بسیار زیبا و فریبنده است. به طوری که عکاسان زیادی به این نقطه سفر کرده و از زوایای گوناگون، این شگفتی بی‌بدیل طبیعت را در قاب تصویر جاودانه می‌کنند.

80 ratings1.2/5
منبع فارسیکجارو


مهرداد قربانی

مهرداد قربانی

با سلام. من مهرداد هستم، نویسنده سایت و علاقه‌مند به کارهای گرافیکی و نویسندگی و طراحی وبسایت.

b2
b1
error: Alert: Content is protected !!