history innovations
b1
خانه » ۱۱ اختراع عوض‌کننده تاریخ!

۱۱ اختراع عوض‌کننده تاریخ!

b3

در تاریخ چه اولین استفاده انسان‌های اولیه از آتش یا تولد شاتل فضایی باشد، اختراع همیشه بزرگ‌ترین پیش‌برنده موفقیت انسان‌ها  بوده‌اند. بعضی از این موفقیت‌ها تغییراتی سریع در تاریخ به وجود آوردند و بعضی به آرامی بستر را برای توسعه‌های مهم‌تر در ادامه راه فراهم کردند. از اختراعات اولیه گرفته تا پیشرفت‌های پزشکی و علمی بزرگ، درباره ۱۱ اختراع که مسیر تاریخ انسان‌ها را عوض کردند بیشتر بدانید.

11- مطبوعات چاپی

11

قبل از اینترنت هیچ ابداعی در تاریخ بیشتر از ماشین چاپ یوهانس گوتنبرگ در زمینه پخش و عمومی سازی دانش نقش نداشت. با توسعه در سال ۱۴۴۰ در مینز آلمان، ماشین گوتنبرگ مطبوعات آن روز را توسعه داد و این کار را با استفاده از قالب‌هایی از انواع قطعات آلیاژ سرب کرد. روش خط سر هم بندی برای انتشار کتاب‌ها به یک روزنامه اجازه تولید ۳۶۰۰ صفحه در روز را می‌داد. تا سال ۱۵۰۰، بیش از ۱۰۰۰ ماشین چاپ گوتنربرگ در اروپا کار می‌کرد و تا سال ۱۶۰۰ این دستگاه‌ها بیش از ۲۰۰ میلیون کتاب را منتشر کردند. چاپ کتاب نه تنها آن را برای طبقات پایین‌تر اجتماع قابل دسترسی می‌کرد بلکه به جرقه عصر روشن‌فکری کمک کرد و انتشار ایده‌های جدید و قابل بحث را آسان کرد. در سال ۱۵۱۸، راهب آلمانی، مارتین لوتر (Martin Luther)، از دستگاه چاپ برای انتشار کار اصلی خود به نام «اعلامیه ۹۵ ماده‌ای» استفاده کرد، کتابی که اصلاحات پروتستان را به راه انداخت و جرقه‌ای برای تعارضاتی مانند جنگ ۳۰ ساله بین سال‌های ۱۶۱۸ تا ۱۶۴۸ بود. چاپ چنان تأثیر زیادی در برانگیختن انقلاب‌ها، تغییرات شدید مذهبی و افکار علمی داشت که مارک تواین بعدها نوشت: «جهانی امروز هر چه که هست، بد یا خوب، آن را مدیون گوتنبرگ است.»

10- قطب‌نما

10

ممکن است امروزه قطب‌نماهای مغناطیسی با وجود ماهواره‌ها و سیستم‌های مکان‌یابی جهانی دیگر به کار نیایند ولی اثر آن‌ها بر جهت‌یابی و اکتشافات اولیه در تاریخ گران‌بها است. با ابداع اولیه در چین، تا قرن ۱۴ قطب‌نماها جایگزین ابزارهای نجومی به عنوان راه اصلی دریانوردان برای جهت‌یابی شده بودند. قطب‌نما برای سیاحان روشی قابل اطمینان برای گذشتن از اقیانوس‌ها ارائه کرده بود. موفقیتی که روشنگر عصر اکتشاف بود و برای اروپا ثروت و قدرتی به ارمغان آورد که بعدها راهبر انقلاب صنعتی شد. مهم‌تر از همه این که، قطب‌نما اجازه تعامل را، چه صلح‌جویانه و چه خصمانه، به فرهنگ‌های مجزای جهانی قدیم داد.

9- پول کاغذی

9

در بیشتر تاریخ انسان، پول به شکل فلزات گران‌بها بوده، سکه‌ها و حتی مواد خام مثل احشام و سبزیجات بوده است. استفاده از پول کاغذی در عصری کاملاً تازه اتفاق افتاد. جهانی که در آن پول می‌توانست کالا و سرویس‌هایی خریداری کند بدون این که ارزشی ذاتی داشته باشد. در قرن ۹ در چین پول کاغذی به طور گسترده‌ای استفاده می‌شد اما تا اواخر سال‌های ۱۶۰۰ در اروپا پیدا نمی‌شد. به خاطر کمبود مدام سکه بانک‌ها از نوشته‌های کاغذی به عنوان قولی برای پرداخت‌های آتی از فلزات گران‌بها استفاده می‌کردند. در اواخر قرن ۱۹ بسیاری ملت‌ها شروع به صدور کاغذ قانونی مورد حمایت دولت کردند که دیگر قرار نبود به طلا یا نقره تبدیل شود. استفاده از پول کاغذی نه تنها دولت‌ها را در طول روزهای بحرانی نجات داد، مانند کاری که برای ایالات متحده در طول جنگ‌های داخلی کرد، بلکه عصر جدیدی از قوانین پولی بین‌المللی را شروع کرد که چهره اقتصاد جهانی را تغییر داد. شاید حتی مهم‌تر از آن، پول کاغذی قدم اولیه در سیستم پولی جدیدی بود که به تولد کارت‌های اعتباری و بانکداری الکترونیک ادامه یافت.

8- استیل

8

درحالی‌که جوامع اولیه بشری در تاریخ از سنگ، برنز و فلز استفاده‌های بسیاری می‌کردند، این استیل بود که پایه‌ای برای انقلاب صنعتی شد و شهرهای امروزی را ساخت. شواهد ابزار استیل به ۴ هزار سال قبل بر می‌گردد اما این آلیاژ تا اختراع فرآیند بسمر به طور گسترده تولید نمی‌شد، تکینیکی برای ساخت استیل با استفاده از آهن خوک ذوب شده در سال‌های ۱۸۵۰. سپس استیل تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین صنایع بر زمین شد و در ساخت همه چیز، از پل و ریل قطار گرفته تا آسمان‌خراش‌ها و موتورها مورد استفاده قرار گرفت. مخصوصاً در آمریکای شمالی استیل بسیار تأثیرگذار بود، جایی که ذخایر سنگ آهن به ایالات متحده کمک کرد که به یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان تبدیل شود.

7- نور الکتریکی

7

اگرچه حالا وجود آن‌ها برایمان عادی شده اما تنها یک قطع برق لازم است که اهمیت نورهای مصنوعی را به یاد بیاوریم. با آغاز در اوایل قرن ۱۹ توسط همفری دیوی و لامپ کربنی او، نورهای الکتریکی در سال‌های ۱۸۰۰ با خدمات مخترعانی مانند ورن دلارو، جوزف ویلسون سوان و توماس آلوا ادیسون تولید شدند. این ادیسون و سوان بودند که اولین لامپ حبابی با عمر بالا را در سال ۱۸۷۹ و ۱۸۸۰ اختراع کردند و جامعه را از وابستگی کامل به نور روز آزاد کردند. نورهای الکتریکی در همه چیز استفاده شدند، از روشنایی خانه و خیابان‌ها گرفته تا چراغ قوه و چراغ ماشین. شبکه پیچیده سیم‌ها که برای برق لامپ‌های اولیه برپا می‌شد به اولین سیم‌کشی‌های الکتریکی خانگی منجر شد و راه را برای بسیاری اسباب الکتریکی خانگی دیگر صاف کرد.

6- اهلی کردن اسب

6

از زمان اهلی کردن اسب‌ها در ۵۵۰۰ سال پیش، اسب‌ها به طور جدایی‌ناپذیری به پیشرفت انسان متصل بوده‌اند. آن‌ها در تاریخ انسان را قادر به سفر به مقاصد دوردست کردند و به فرهنگ‌های مختلف فرصت تبادل ایده و تکنولوژی دادند.

قدرت اسب و چابکی او به این معنا بود که آن‌ها می‌توانستند بار نیز حمل کنند، زمین را شخم بزنند و جنگل‌ها را پاک کنند. شاید از همه تأثیرگذارتر این باشد که اسب‌ها طبیعت جنگ را عوض کردند. هیچ‌چیز ترسناک‌تر از یک ارابه متصل به اسب یا یک جنگجوی سواره نبود و جوامعی که در استفاده از سواره نظام مهارت داشتند معمولاً برنده جنگ بودند.

5- ترانزیستورها

5

ابداعی که بسیار کم‌تر از آن‌چه که باید ستایش شده‌است، ترانزیستور قسمتی جدا نشدنی در هر وسیله الکترونیکی امروزی است. با تولید اولیه در سال ۱۹۴۷ توسط آزمایشگاه‌های بل، این وسایل نیمه رسانای کوچک اجازه کنترل دقیق مقدار و عبور جریان از برد مدارهای الکتریکی را می‌دهند. با استفاده اولیه در رادیوها، ترانزیستور به قطعه‌ای اولیه در مدارها در تعداد بی‌شماری از وسایل الکترونیکی مثل تلویزیون، موبایل و کامپیوتر در آمده است. تعداد ترانزیستورها در مدارهای مجتمع تقریباً هر دو سال دو برابر می‌شود، پدیده‌ای که به قانون مور معروف است، تا تأثیر غیر قابل انکار آن‌ها بر تکنولوژی افزایش بیشتری داشته باشد.

4- لنزهای بزرگ‌نمایی

4

ممکن است لنزهای بزرگ‌نمایی اختراعی کوچک به نظر بیایند اما استفاده از آن‌ها نگاهی اجمالی از هر چیزی در ستارگان دوردست و کهکشان‌ها گرفته تا کارهای ریز سلول‌های زنده داده است. اولین بار لنزها در قرن ۱۳ به عنوان کمکی برای افراد کم بینا استفاده شدند و اولین میکروسکوپ و تلسکوپ در اواخر قرون ۱۶ و ۱۷ ساخته شد. اشخاصی مانند رابرت هوک و آنتون فن لوونهوک به استفاده از میکروسکوپ در اولین مشاهدات سلولی و دیگر ذره‌ها روی آوردند درحالی‌که گالیلئو گالیله و یوهانس کپلر از تلسکوپ برای تعیین جایگاه زمین در کهکشان استفاده کردند. این استفاده‌های اولیه اولین قدم‌ها برای توسعه وسایل رصد مانند میکروسکوپ الکترونی و تلسکوپ فضایی هابل بود. لنزهای بزرگ‌نمایی از آن زمان منجر به موفقیت‌های بزرگی در بسیاری از زمینه‌ها مثل نجوم، زیست شناسی، باستان‌شناسی، دید سنجی و عمل جراحی شده‌اند.

3- تلگراف

3

تلگراف اولین چیز در خط موفقیت‌های مخابراتی بود که بعدها شامل رادیو، تلفن و ایمیل شد. تلگراف که در قرون ۱۸ و ۱۹ به وجود آمد از کد مورس معروف ساموئل مورس برای رساندن پیام‌ها به وسیله توقف متناوب جریان برق در طول سیم‌های مخابراتی استفاده می‌کرد. در سال‌های ۱۸۵۰ خطوط تلگراف چندین برابر شد و تا سال ۱۹۰۲ کابل‌های اقیانوس پیما تمام جهان را پوشش داد. تلگراف اولیه و انواع بعدی بی سیم آن اولین پیشرفت بزرگ در مخابرات جهانی شد و توانایی فرستادن پیام‌ها با سرعت بالا در مسافت‌های طولانی تاثیری محو نشدنی بر دولت، تجارت، بانکداری، صنعت، جنگ و رسانه‌های اخباری گذاشت و اساس عصر اطلاعات را شکل داد.

2- آنتی‌بیوتیک‌ها

2

قدم بسیار بزرگی در زمینه پزشکی، آنتی‌بیوتیک‌ها میلیون‌ها جان را با کشتن و جلوگیری از رشد باکتری‌های مضر نجات دادند. دانشمندانی مانند لوییس پاستور و جوزف لیستر اولین کسانی بودند که متوجه باکتری‌ها و جنگ با آن‌ها شدند اما این الکساندر فلمینیگ بود که اولین خیز را در آنتی‌بیوتیک‌ها برداشت؛ هنگامی که در سال ۱۹۲۸ به صورت اتفاقی متوجه باکتری‌هایی شد که در کپک زندگی می‌کنند و به پنی‌سیلین معروف هستند. آنتی‌بیوتیک‌ها پیشرفت بزرگی در داروهای ضدعفونی‌کننده بودند که سلول‌های انسانی را نیز همراه با باکتری می‌کشتند. استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در طول قرن ۲۰ به سرعت فراگیر شد. اثر آن‌ها در میدان جنگ از همه جا بیشتر بود: درحالی‌که حدود ۲۰ درصد سربازها که دچار التهاب باکتریایی ریه شده بودند در جنگ جهانی اول مردند، با استفاده از آنتی‌بیوتیک این عدد به ۱ درصد در جنگ جهانی دوم کاهش یافت. آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند پنی‌سیلین، ونکومیسی، سفالوسپورین و استرپتومیسین قادر به مبارزه با هر نوع شناخته‌شده‌ای از عفونت شامل آنفولانزا، مالاریا، مننژیت، سل و بیشتر بیماری‌های انتقال یابنده از راه جنسی هستند.

1- موتور بخار

1

اتومبیل‌ها، هواپیماها، کارخانه‌ها، قطارها، فضاپیماها، هیچ‌کدام از این روش‌های جابه‌جایی بدون موفقیت اولیه موتور بخار شدنی نبود. اولین استفاده تجربی از احتراق خارجی به سال ۱۶۹۸ بر می‌گردد، وقتی که توماس سیوری یک پمپ آبی نیرو گیرنده از بخار ساخت. موتورهای بخار بعدها در اواخر سال‌ها ۱۷۰۰ توسط جیمز وات کامل شدند و به پایه یکی از مهم‌ترین قدم‌های تکنولوژیکی در تاریخ بشر در طول انقلاب صنعتی تبدیل شدند. در طول سال‌های ۱۸۰۰، احتراق خارجی اجازه پیشرفت‌های نمایی در حمل‌ونقل، کشاورزی و ساخت را داد و همچنین نیروی ظهور ابر قدرت‌های جهان مانند بریتانیای کبیر و ایالات متحده را فراهم کرد. مهم‌تر از همه این که قانون اساسی موتور بخار درباره تبدیل انرژی به حرکت پایه ابداعات بعدی مانند موتورهای احتراق داخلی و توربین‌های جت را گذاشت، چیزی که باعث ظهور ماشین‌ها و هواپیماها در طول قرن ۲۰ شد.

21 ratings4.5/5
منبع فارسیساختنی

منبع خارجیHistory

فاطمه قمی

فاطمه قمی

متولد 87، دانشجوی رشته زبان دانشگاه فرهنگیان تهران. علاقه مند به شگفتی های ایران و جهان:)

b2
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
مبین ذوالفقاری
عضو

تو متولد هشتاد و هفتی بعد دانشجویی ؟بچه

Mehdi
مهمان
Mehdi

شاید منظورش میلادیه

Insta=Arsham_moradkhani
مهمان
Insta=Arsham_moradkhani

جالب بود مرسی❤

b1
error: Alert: Content is protected !!