عکس کاور مهندسی ژنتیک
b1
خانه » ۶ اختراع که ممکن است منجر به نابودی حیات انسان شوند!

۶ اختراع که ممکن است منجر به نابودی حیات انسان شوند!

b3

ما در عصری زندگی می‌کنیم که هر روز خبری از یک اختراع یا اکتشاف مهم می‌شنویم و همگی این اختراعات برای مقاصد بشردوستانه طراحی شده‌اند، اما باید از روزی ترسید که این اختراعات در مسیر غلط به کار گرفته شوند. امیدواریم این یادداشت باعث ترس شما نشود.

6- جنگ افزار هسته‌ای

جنگ افزار هسته ای

نخستین بمب اتمی، بمبی پلوتونیومی (از نوع شکافتی) بود و در سال ۱۹۴۵ میلادی در جریان جنگ جهانی دوم در آمریکا ساخته و در شانزدهم ژوئیهٔ ۱۹۴۵ میلادی و در صحرای آلاموگوردو در نیومکزیکو آمریکا آزمایش شد. آمریکا تنها کشوری است که از بمب اتمی (شکافتی-اورانیومی) در هیروشیما و (شکافتی-پلوتونیومی) در ناکازاکی استفاده نظامی کرده است.

شوروی نیز به عنوان ابرقدرت شرق در سال ۱۹۴۹ دارای بمب اتمی شد. همیشه ترس از بمب اتمی گریبانگیر بشر بوده و جنگ سرد بین دولت‌ها بر سر این بمب ادامه دارد که همگی امیدواریم این سلاح از روی زمین محو شود.

5- ربات

ربات

ربات دستگاهی مکانیکی برای انجام وظایف گوناگون است. یک ماشین که می‌تواند برای عمل به دستورات گوناگون برنامه‌ریزی شود و یا یک سری کارهای ویژه انجام دهد. به ویژه آن دسته از کارها که فراتر از توانایی‌های طبیعی و سرشتی بشر باشند. ما حتی ربات با عواطف نیز داریم.

اما این نکته قابل ذکر است که تعداد ربات‌ها از تعداد نوع انسان بسیار کمتر است ولی باید از روزی نگران بود که ربات‌ها بیشتر از نوع بشر شوند. فیلم‌های ماتریکس و نابودگر را به یاد آورید. سینما اگرچه یک نشانه است اما همیشه خطر جنگ با ربات‌ها را یادآوری کرده است.

4- مهندسی ژنتیک

مهندسی ژنتیک

مهندسی ژنتیک، به مجموعه روش‌هایی گفته می‌شود که به منظور جداسازی، خالص‌سازی، وارد کردن و بیان یک ژن خاص در یک میزبان بکار می‌روند و نهایتاً منجر به بروز یک صفت خاص و یا تولید محصول مورد نظر در جاندار میزبان می‌شود. این علم ترسناک که قابلیت تلفیق ژن‌های مختلف و تولید انواع موجودات عجیب و غریب را نیز دارد ممکن است سربازان شکست‌ناپذیر و مورچه‌های عظیم الجثه را تولید کند.

3- بیوتکنولوژی

بیوتکنولوژی

زیست‌فناوری را در یک تعریف کلی به کارگیری اندامگان یا ارگانیسم یا فرایندهای زیستی در صنایع تولیدی یا خدماتی دانسته‌اند و فنونی که از موجودات زنده برای ساخت یا تغییر محصولات، ارتقا کیفی گیاهان یا حیوانات و تغییر صفات میکروارگانیسم‌ها برای کاربردهای ویژه استفاده می‌کند. همگان خاطره ذرت‌های بیوتکنولوژی را به خاطر دارند که موجب چه فاجعه‌ای در آمریکا و مرگ چندین نفر شد.

2- شتاب دهنده ذرات

شتاب دهنده ذرات

دستگاهی است که در آن ذرّات باردار (مانند: ذرات بنیادی، هسته اتم‌ها یا اتم‌های یونیزه شده، مولکول‌ها یا قسمت‌های مولکول) به وسیله میدان‌های الکتریکی یا مغناطیسی تا سرعت‌های بسیار زیادی شتاب‌داده می‌شوند. به طوری که سرعت بسیاری از آن‌ها، حتی تا نزدیکی‌های سرعت نور می‌رسد.

انرژی جنبشی ذره در این حالت به این ترتیب، به اندازه چندین برابر انرژی در حال سکون آن می‌باشد. این فناوری یکی از منابع انرژی در جهان آینده خواهد بود. تا این جای کار خوب است اما اگر این انرژی از کنترل خارج شود می‌تواند موجب خسران بزرگی شود.

1- فناوری نانو

فناوری نانو

در واقع نانوفناوری فهم و به کارگیری خواص جدیدی از مواد و سیستم‌هایی در این ابعاد است که اثرات فیزیکی جدیدی، عمدتاً متأثر از غلبه خواص کوانتومی بر خواص کلاسیک، از خود نشان می‌دهند.

فناوری نانو کاربردهای گسترده‌ای در دانش‌های گوناگون دارد که از موارد مهم آن می‌توان به کاربردهایش در پزشکی برای ساخت داروهای بدون اثرهای جانبی اشاره کرد که تنها بر یک بافت ویژه تأثیر می‌گذارند. از انواع کاربردها می‌توان در ساخت نانو جوراب‌ها، نانو لوله‌های کربنی و... اشاره کرد و اگر این تکنولوژی در خدمت تولید یک دارو و یا ویروس سیاه بر ضد بشریت به کار گرفته شود باید واقعاً از این اختراع ترسید.

367 ratings4.9/5
منبع فارسیبهروز

منبع خارجیDvice

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2

6
دیدگاه بگذارید

avatar
 
smilewinkmrgreenneutraltwistedcooleviloopscrylolsadideaangrybearbigsmileblushconfuseddeveloperevilgrinexclaimfacepalmheartkittenmindblown-altquestionrolleyesstarsurprisedtongueuneasy
5 سلسله نظر
1 جواب‌های سلسله نظر
1 دنبال‌کنندگان
 
پرواکنش‌ترین نظر
داغ‌ترین سلسله نظر
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
Immortality Unlimited
عضو

شگفت انگیزه! heart

Heinrich
مهمان
Heinrich

منم تیمور جهانگشا
عجیب ترین

محمدرضا
مهمان
محمدرضا

بسسار عالی

iSA
مهمان
iSA

دوست نویسنده خطر شماره 2 در مورد شتاب دهنده بزرگ ذرات براساس شایعات و ذهنیتی که رایج شده مربوط به خطر ایجاد سیاهچاله بر اثر نیروهای فشرده و قدرتمند تولید شده در این آزمایشگاه می باشد که البته از سوی کارشناسان آن، اطمینان داده شده که چنین خطری وجود نداشته و سیاهچاله ای که بدست خودمان ایجاد و زمین را در خودش فرو ببرد حداقل در این مکان رخ نمی دهد!

musa rahimioz
مهمان
musa rahimioz

خیلی ممنون، حمایتت می کنیم.

Immortality Unlimited
عضو

ممنون musa از حمایتت smile

b1
error: Alert: Content is protected !!